Contra - L-am făcut pe Nuno Clar cel mai mare PORTAR din Europa

Antrenorul Petrolul Ploieşti, Cosmin Contra, a declarat, luni seară, că, prin ocaziile ratate, jucătorii săi l-au făcut cel mai mare din Europa pe portarul echipei ACS Poli Timişoara, Nuno Claro, după remiza, scor 0-0, din etapa a XIII-a a Ligii I.

"Am pierdut alte puncte importante, la fel ca cele din meciurile cu Braşovul sau Ceahlăul. Din păcate, când e momentul să ne apropiem de Steaua, dăm greş. Am vrut, am dominat, ne-am creat ocazii, dar când nu marchezi nici din 11 metri e greu să câştigi. L-am făcut pe Nuno Claro, un portar de 36 ani, cel mai mare din Europa. Sunt mulţumit de joc şi dăruirea jucătorilor mei. Din păcate, am arătat că batem penalti bine doar la antrenamente, nu şi când este tensiune. Cei trei executanţi stabiliţi erau, în ordine, Albin, Dore şi Boudjemaa. Dar nu pot reproşa unui jucător care şi-a asumat răspunderea că a ratat un penalti. Am pierdut opt puncte acasă, asta înseamnă că nu suntem pregătiţi să ne batem la titlu. Însă, atât cât voi antrena aici, echipa va avea acelaşi stil, va încerca să se impună prin mijloace fotbalistice. Din păcate, trebuie să spun că este păcat că un oraş ca Timişoara recurge la lucruri care nu fac cinste fotbalului. Domnul Şunda ar trebui să fie mai civilizat şi să nu mai jignească. Nu e treaba mea să comentez arbitrajul, e un domn pus acolo pe bani mulţi care ar trebui să gestioneze acest lucru cum se cuvine. La noi în campionat se pot da maxim 4 minute de prelungire într-un joc în care o echipă a stat mai mult pe jos şi a tras de timp".