Compania Romgaz, aflată sub autoritatea Ministerului Energiei, a demarat un proces de relocare a unui segment dintre angajații săi din Ploiești către noua sucursală din Buzău, înființată în ianuarie 2024, printr-o decizie a consiliului de administrație. În februarie 2024, compania a obținut certificatul de înregistrare aferent noii structuri, doar că anterior deciziei, Romgaz nu avea niciun sediu sau clădire adecvată unde cei 44 de angajați, mutați de la Ploiești la Buzău, să-și desfășoare activitatea. Inconvenientul lipsei sediului aferent noii sucursale înființate la Buzău a fost rezolvat de o „comisie de specialitate” din cadrul societății care a identificat pe piața liberă, „în urma unei evaluări complexe”, o clădire nouă „care să corespundă cerințelor tehnice, logistice și de siguranță”, așa cum au explicat, la solicitarea ziarului Libertatea, reprezentanții Romgaz prin biroul de presă. „Pentru operaționalizarea sucursalei, conducerea ROMGAZ a constituit, în conformitate cu legislația în vigoare și normele interne ale companiei, o comisie de specialitate responsabilă cu identificarea și negocierea închirierii unui spațiu de birouri care să corespundă cerințelor tehnice, logistice și de siguranță. Procesul de selecție s-a desfășurat etapizat și transparent, comisia analizând numeroase oferte disponibile pe piața imobiliară din municipiul Buzău. În urma unei evaluări complexe, imobilul situat pe strada Romaniței, nr. 1, o clădire nou-construită și neutilizată, a fost considerat cea mai potrivită opțiune pentru desfășurarea activităților sucursalei din Buzău”, se arată în răspunsul acordat ziarului Libertatea.


