Radu Miruta, ministrul Economiei, a ieșit ieri și a spus că Salina Slănic a cumpărat cu mai multe milioane de lei o combină de recoltare a sării, recondiționată, care trebuia să coste cel mult 250.000 de euro. Si asta e interesant.
În noiembrie 2024, Salrom a pus în funcțiune, la Slănic Prahova, o combină austriacă Sandvick „care va contribui la creșterea producției de sare și la creșterea securității în muncă”. Combina a costat aproximativ 20 de milioane de lei și a fost pusă în funcțiune în prezența ploieșteanului Ștefan-Radu Oprea, pe atunci ministrul Economiei. „Combina Sandvik de la Slănic are o capacitate maximă de 350.000 t/an, ceea ce va tripla producția de sare. Iar avantajele folosirii acestui utilaj vor duce la creșterea productivității, care va deveni substanțial mai mare față de metodele clasice de exploatare. Mai mult, siguranța mărită a modului de extracție va duce la o stabilitate mult mai mare a zăcământului, dar și la eficientizarea costurilor. Înainte de punerea în funcțiune a utilajului, o parte din personalul de la Slănic Prahova a participat la cursuri de pregătire în Austria, pentru a putea să-l folosească în condiții de siguranță”, preciza ministrul Oprea.


