Un document emis la 14 mai 1976 de Agenția de Turism Ploiești (O.J.T. Prahova) arată, încă o dată, cât de rigid și arbitrar era controlul călătoriilor în străinătate în România comunistă. Actul, adresat tovarășului Bălan Nicolae, îl anunță sec că solicitarea sa de a pleca într-o excursie în Turcia a fost respinsă de Comisia de Pașapoarte – organismul care aproba sau bloca accesul cetățenilor la deplasări în afara granițelor. Motivul respingerii nu este menționat, conform practicilor vremii, în care refuzurile erau frecvente și rareori justificate. Pentru mulți români, o simplă excursie în străinătate, chiar într-o țară socialistă sau prietenă, rămânea un privilegiu strict controlat de stat. Documentul poartă semnătura reprezentantului Agenției de Turism și ștampila oficială, devenind o mărturie elocventă a restricțiilor de mobilitate din perioada comunistă, în care libertatea de circulație depindea de aprobări birocratice, suspiciuni politice și o supraveghere atentă a regimului. Astfel de hârtii, recuperate astăzi din sertare sau arhive personale, readuc la suprafață atmosfera unei epoci în care chiar și un concediu putea deveni o problemă de stat.
*** știre sponsorizată de kolectionarul.ro


